Obniżka stóp procentowych — raty w dół!

Jesz­cze nie­daw­no mówi­ło się o moż­li­wo­ściach wro­stu stóp pro­cen­to­wych. Tym­cza­sem Rada Poli­ty­ki Pie­nięż­nej w cią­gu  nie­ca­łe­go mie­sią­ca zde­cy­do­wa­ła się obni­żyć sto­py pro­cen­to­we dwu­krot­nie. W sumie obni­ży­ła je aż o 1 punkt pro­cen­to­wy. Dla­cze­go tak się sta­ło i co to ozna­cza dla Ciebie?

Opro­cen­to­wa­nie Two­je­go kre­dy­tu okre­śla wyso­kość Two­jej raty kre­dy­to­wej. Skła­da się ono z dwóch czę­ści, mar­ży oraz WIBO­Ru. Mar­ża z regu­ły jest sta­ła, WIBOR zmie­nia się wraz ze zmia­na­mi stóp pro­cen­to­wych, a te w zależ­no­ści od tego jak wyglą­da nasza gospo­dar­ka. Gdy gospo­dar­ka jest w doł­ku, trze­ba ją sty­mu­lo­wać i obni­żać sto­py pro­cen­to­we, nato­miast kie­dy jest tzw. hos­sa i ceny rosną, sto­py pro­cen­to­we się pod­wyż­sza by dusić inflację

Obec­na sytu­acja z COVID-19 moc­no zmie­ni­ła sytu­ację gospo­dar­czą na całym świe­cie. Przy­szedł więc czas na włą­cza­nie mecha­ni­zmów sty­mu­lo­wa­nia gospo­dar­ki, a że i pol­ska gospo­dar­ka w naj­bliż­szym cza­sie będzie potrze­bo­wać, to pew­ne. Stąd RPP obni­ża sto­py pro­cen­to­we. Dla kil­ku milio­nów Pola­ków, ale i dla Cie­bie jeśli masz kre­dyt, ozna­cza to jed­no — niż­sze raty kredytów.

Zakła­da­jąc, że Two­ja mar­ża kre­dy­tu jest sta­ła, dyna­mi­ka zmian będzie zależ­na od zmian staw­ki bazo­wej WIBOR. Staw­ka ta może być liczo­na w okre­sach 1, 2, 3, 6 i 12 — mie­sięcz­nych. Naj­bar­dziej popu­lar­ną staw­ką jest staw­ka 3‑miesięczna (WIBOR 3M) i na niej będzie­my bazo­wać. WIBOR 3M jest dziś na pozio­mie 1,17 punk­tów pro­cen­to­wych, naj­niż­szym pozio­mie w histo­rii. Zało­ży­my jed­nak już w tej chwi­li, że spad­nie o doda­to­we 0,5 p.p do pozio­mu 0,67.

Zmiana WIBOR 3M w poprzednich okresach

 

JAK ZMIENI SIĘ TWOJA RATA KREDYTOWA?

Poni­żej przy­go­to­wa­łem Ci kil­ka warian­tów kre­dy­to­wych. Do kal­ku­la­cji zasto­so­wa­łem naj­bar­dziej popu­lar­ny rodzaj rat czy­li raty rów­ne, opro­cen­to­wa­nie bazo­we w warian­tach 4% oraz 3%, okres kre­dy­to­wa­nia na jaki był wzię­ty kre­dyt  30, 25, 20 i 15 lat. Kwo­ty kre­dy­tu od 100 tys. do 1 mln w prze­dzia­łach co 50 tys.

 

Warianty dla okresu kredytowania 30 lat

Wariant dla okresu kredytowania 25 lat

Warianty dla okresu kredytowania 20 lat

Warianty dla okresu kredytowania 15 lat

Moż­li­we, że Rada Poli­ty­ki Pie­nięż­nej dalej będzie obni­żać sto­py procentowe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen − fourteen =