Ustawa o kredycie hipotecznym — jakie zmiany?

Dnia 22 lip­ca 2017 w życie weszła nowa usta­wa doty­czą­ca kre­dy­tu miesz­ka­nio­we­go. W tym krót­kim wpi­sie wymie­nię Ci jakie wpro­wa­dza naj­waż­niej­sze zmiany.

    Ofer­ta stan­dar­do­wa i ofer­ta ze srze­da­żą wiazaną

      Bank ma obo­wią­zek posia­da­nia w swo­jej ofer­cie kre­dy­tu hipo­tecz­ne­go bez dodat­ko­wych pro­duk­tów oraz ofer­tę gdzie będzie mógł dołą­czać inne pro­duk­ty takie jak płat­ne kon­ta, ubez­pie­cze­nia oraz inne nie­po­trzeb­ne:) W rze­czy­wi­sto­ści do tej pory było w zasa­dzie w wie­lu przy­pad­kach bar­dzo podob­nie, a ofer­ty stan­dar­do­we w ban­kach były czę­sto dla Klien­ta zwy­czaj­nie nieopłacalne.

        Decy­zja negatywna

          Do momen­tu wej­ścia usta­wy bank nie miał ogra­ni­czo­ne­go cza­su wyda­nia decy­zji oraz nie musiał sie z nich niko­mu tłu­ma­czyć. Zgod­nie z usta­wa bank teraz będzie musiał to zrobić. 

            Czas wyda­nia decy­zji ostatecznej

              Co waż­ne, zgod­nie z usta­wą ma teraz 21 dni na wydnie osta­tecz­nej decy­zji w spra­wie udzie­le­nia kre­dy­tu hipo­tecz­ne­go. Są tego plu­sy i minu­sy jed­nak. Jeśli wnio­sek będzie pro­ce­so­wa­ny ale będzie­my mie­li w nim bra­ki, pro­ces zosta­nie zablo­ko­wa­ny. Jeśli przy­kła­do­wo nie od nas będzie zale­ża­ło wyda­nie bra­ku­ją­cych doku­men­tów w celu dal­sze­go pro­ce­so­wa­nia, a będzie to np jeden z urzę­dów na któ­ry nie mamy wpły­wu, bank nie pocze­ka dłu­żej i wyda decy­zję nega­tyw­ną. W takiej sytu­acji pro­ces będzie musiał zacząć się od nowa, a kre­dy­to­bior­cę cze­ka kolej­ny raz wypi­sy­wa­nie wnio­sków i kom­ple­to­wa­nie aktu­al­nych dokumentów.

                For­mu­larz informacyjny

                  W mom­ne­cie skła­da­nia wnio­sku, kre­dy­to­bior­ca otrzy­ma szcze­gó­ło­wy for­mu­larz, w któ­rym zawar­te będą szcze­gó­ło­we infor­ma­cje na temat tego kre­dy­tu takie jak np: dane ban­ku czy pośred­ni­ka, kosz­ta, warun­ki spła­ty, gene­ral­nie wszyst­ko co kre­dy­to­bior­ca powi­nien wie­dzieć. Wszyst­kie para­me­try okre­ślo­ne w for­mu­la­rzu są wią­żą­ce dla ban­ku i Klien­ta, co ozna­cza, że ofer­ta jaką otrzy­mał Klient nie może być przez bank w umo­wie kre­dy­to­wej zmie­nia­na, a decy­zja będzie doty­czy­ła wła­śnie tych para­me­trów. KLient będzie jed­nak miał dalej moż­li­wość uzy­ska­nai lep­szej ofer­ty w pro­ce­sie negocjacji.

                    Pro­wi­zja za wcze­śniej­szą spłatę

                      Pro­wi­zja za wcze­śniej­szą spła­tę będzie wyno­si­ła 3% i nie będzie mogła być wyż­sza niż rocz­na suma odse­tek, któ­rą klient by zapła­cił od spła­ca­nej kwo­ty. Pro­wi­zja za wcze­śniej­szą spła­tę bedzie mogła być pobie­ra­na teraz mak­sy­mal­nie 3 lata co da dużo wiek­sze moż­li­wo­ści Klien­tom gdyż bez­pro­wi­zyj­nie będą mogli refi­nan­so­wać kre­dyt, czy­li zamie­nić go na ten tań­szy w innym ban­ku. To według mnie naj­waż­niej­sza i naj­bar­dziej korzyst­na zmia­na w tej usta­wie mimo iż więk­szość kre­dy­to­bior­ców nigdy nie zasta­na­wia się nad zmia­ną kredytu.


                        Kre­dy­ty hipo­tecz­ne tyl­ko w ban­ku i SKOK

                          Kre­dyt hipo­tecz­ny możę być udzie­la­ny tyl­ko przez ban­ki i SKO­Ki. Kre­dy­ty udzie­la­ne w innych insty­tu­cjach są więc nielegalne.

                            Pośred­nik

                              W przy­pad­ku bra­nia kre­dy­tu przy pomo­cy pośred­ni­ka, Klient będzie teraz wie­dział o nim od same­go począ­tju duzo wię­cej. Wcze­śniej pośred­nik był w asa­dzie ano­ni­mo­wy gdyż ze wzglę­du na bez­płat­ny cha­rak­ter uslug dla Klien­ta, żad­ną ze stron nie obo­wią­zy­wa­ło jakie­kol­wiek pod­pi­sy­wa­nie umo­wy. Usłu­gi nadal pozo­sta­ją bez­płat­ne jed­nak, a umo­wa żad­na koniecz­na nie jest.

                                Dodaj komentarz

                                Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

                                11 + 20 =