Nawet przy dużych dochodach i wysokiej zdolności kredytowej, bywają sytuacje gdy nie weźmiemy kredytu. Zwykle taka sytuacja wystepuje gdy jesteś w stanie małżeńskim, nie masz rozdzielności majątkowej, a Twój małżonek na kredyt nie wyraża zgody. Jakie spotkają Cię w tej sytuacji ograniczenia, jakie są z niej możliwe wyjścia?
Wspólność majątkowa, a kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to kredyt z zabezpieczeniem, na konkretny cel, opiewający zwykle na kilkaset tysięcy złotych. Jeśli nie masz rozdzielności majątkowej to masz problem, kredyt hipoteczny dostaniesz tylko wtedy gdy Twoja druga połowa wyrazi na to zgodę. Jeśli takiej rozdzielności nie ma trzeba ją będzie zrobić i wtedy możesz ubiegać się o kredyt. Nie każdy bank jednak od razu taką rozdzielność zaakceptuje gdyż będzie jasne, iż została zrobiona specjalnie pod kredyt. W takiej sytuacji będzie trzeba odczekać zwykle 6 miesięcy.
Wspólność majątkowa, a kredyt gotówkowy
W przypadku kredytu gotówkowego sytuacja wygląda trochę inaczej, jest to też kredyt zwykle niezabezpieczony. Bank może udzielić kredytu gotówkowego bez zgody współmałżonka nawet w przypadku, gdy para pozostaje we wspólnocie majątkowej. Kwota jakiej udzieli Ci będzie jednak mocno ograniczona i zwykle oscyluje maksymalnie w granicach 20 tys. złotych
Kiedy nie jest wymagana zgoda współmałżonka?
Zgoda nie jest wymagana gdy posiadasz rozdzielność majątkową, udokumentowaną:
- aktem notarialnym o zniesieniu ustawowej wspólności majątkowej,
- odpisem prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie rozdzielności majątkowej,
- odpisem prawomocnego postanowienia sądu orzekającego separację,
- odpisem prawomocnego postanowienia sądu orzekającego rozwód.
W celu zaakceptowania rozdzielności majątkowej lub separacji, musi być ona orzeczona najlepiej minimum 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, część baków natomiast zaakceptuje takie orzeczenie nawet zrobione z dnia na dzień.
Zgody oczywiście nie wymagasz wtedy gdy posiadasz odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego rozwód