Od jakiegoś czasu wspomina się o zmianie stawki WIBOR na inną. Nadchodzi po woli ten czas. Według opublikowanej na stronie KNF “Mapy Drogowej” wskaźnik referencyjny WIBOR, zostanie zastapiony wskaźnikiem WIRON.
Czym jest WIRON?
WIRON jest indeksem transakcyjnym opracowywanym na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. WIRON ustala się jako średnią stopę procentową ważoną wolumenem obliczaną na podstawie zbioru transakcji z danego dnia poddanego korekcie.
Czym różni się WIBOR od WIRON
Indeks WIRON będzie różnił się tym od aktualne obowiazującego WIBOR, że będzie oparty o aktualnie obowiązującą wysokość stopy procentowej. WIRON ma być niższy właśnie z tego względu względem WIBOR, gdyż ten obecnie jest wskaźnikiem wyprzedzającym. Szacuje się, że gdyby kredyty były oparte dzisiaj na wskaźniku WIRON, oprocentowanie kredytu byłoby dzisiaj o 1–1,5 punktu procentowego niższe.
Jak będą wyglądały dwa kluczowe dla kredytobiorców etapy zmiany?
- Od grudnia 2022 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.
- Od 2025 roku — banki będą musiały przeprowadzić konwersję istniejących umów na wskaźnik WIRON.
Szczegółowy harmonogram zmian znajdziesz tutaj