Czy zakup mieszkania na kredyt w obecnej sytuacji to dobry pomysł? Czy program „Polski Ład” istotnie wpłynie na rynek nieruchomości? Jak obecna sytuacja rynkowa może wpłynąć na dostępność kredytów hipotecznych? Czy nieruchomość to dobra inwestycja? Nad tym zastanawia się dziś wiele osób, niezależnie od tego czy chcą kupić ją w celach mieszkaniowych, czy czysto inwestycyjnych.
Dlaczego inwestujemy w nieruchomości?
Jak wynika z danych GUS, w pierwszym półroczu 2021 roku wydano o ponad 40% więcej zgłoszeń na budowę mieszkań niż w tym samym okresie 2020 roku. Najniższe w historii stopy procentowe, a z drugiej strony coraz większa inflacja sprawiają, że pieniądze trzymane na koncie coraz szybciej tracą swoją wartość. W tej sytuacji wiele osób stara się szukać bezpiecznego miejsca na ulokowanie kapitału, to zaś wraz z ciągłym zapotrzebowaniem na lokale mieszkalne, rosnącą ceną gruntów oraz materiałów budowlanych, wciąga ceny nieruchomości na coraz wyższe pułapy. W II kwartale tego roku małe lokale podrożały blisko o 10%, a średnie i duże o 9% w stosunku do poprzedniego roku, to wystarczająco duży wzrost by uznać zakup takiego lokalu jako dobrą inwestycję.
Stopy procentowe
Niemały wpływ popytowy na nieruchomości ma również kwestia dostępności oraz najniższe w historii oprocentowanie kredytu hipotecznego. Wraz z rosnacymi średnimi zarobkami, nisko oprocentowany kredyt staje się jeszcze mniejszym obciążeniem dla potencjalnego kredytobiorcy. Nie należy jednak zapominać, że stopy procentowe te mogą się zmienić. W obecnej sytuacji kiedy gospodarka okresu pandemii, lockdownów itp. restrykcji nie może działać pełną parą. Potrzebuje ona stymulacji czyli taniego pieniadza na rynku, stąd obniżanie stóp procentowych.
Stopy procentowe — historia ostatnich 10 lat
Inflacja
Z drugiej strony ciągłe podwyżki podatków i coraz szersza polityka socjalna sprawia, że inflacja pożera wartość naszych oszczędności. W tej sytuacji można się spodziewać podwyżki stóp procentowych, które będą miały za zadanie dusić inflację. Jaka będzie w tej kwestii decyzja NBP, ciężko w tej chwili określić. Jest możliwe jednak, że w krótkim czasie stopy procentowe wrócą do niedawnego wieloletniego poziomu 1.5, a w późniejszym czasie jeszcze znacznie go przekroczą wobec możliych kolejnych wzrostów inflacji. Jeżeli stopy procentowe zostaną podniesione, raty kredytów hipotecznych wzrosną, a co za tym idzie zmniejszy się popyt na hipoteki. Taka sytuacja napewno wyhamuje szybki wzrost cen nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wrost cen nieruchomości zahamuje całkowicie.
Inflacja — historia ostatnich 10 lat
Co może zmienić “Nowy Ład”?
Poprzednie programy “Rodzina na Swoim” oraz “Mieszkanie dla młodych” miały niebagatelne znaczenie w podbijaniu cen w inwestycjach deweloperskich. W branży nieruchomosci i kredytów hipotecznych zawsze było jasne, że każda dotacja na mieszkanie to dotacja w dużym stopniu dla dewelopera, z uwagi na to iż część z niej zawsze jest konsumowana podwyżkami cen nowych nieruchomości. W “Nowym ładzie” program przewiduje rządową gwarancję wymaganego przez KNF wkładu własnego. Właśnie przez ten fakt dzisiaj spor grupa osób nie może zaciągnąć kredytu hipotecznego. Jeśli takie gwarancje się pojawią, ta część osób znajdzie się w gronie przyszłych nabywców nieruchomości, a to w jakimś stopniu napewno nakręcać będzie popyt i ciągnąć ceny nieruchomosci w górę.
Mieszkanie na wynajem
Zakup mieszkania na wynajemc ciągle jest dobrą inwestycją. Na rynku wynajmu można zauważyć ciągy wzrost cen. Najbardziej rentownymi w tej sytuacji są mieszkania w dużych miastach akademickich oraz w miejscowosciach turystycznych, o powierzchni 50 m² i mniejszych. Tutaj jednak dużo będzie zależało od tego czy pojawią się kolejne restrykcje rządowe związane z pandemią. Każdy lockdown będzie sprawiał odpływ uczniów akademickich, a tym samym opłacalność wynajmu. W sytuacji pandemii wiele firm zaczyna też pracować w systemie zdalnym lub mieszanym. Ta sytuacja sprawia, że wiele osób nie ma już tak wielkiej potrzeby mieszkania w dużym mieście. W ramach “Nowego Ładu” zmienią się też zasady opodatkowania wynajmu nieruchomości. Bądą to warunki mniej opłacalne dla podatnika, stąd wynajem może być w przyszłości mniej rentowny niż obecnie.