Każda osoba chcąca ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinna rozpoczać swoją drogę od zbadania zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa, w zależności od formy zatrudnienia może wyglądać różnie. Nie zawsze takie same dochody dadzą Ci możliwość wnioskowania o tak samo wysoki kredyt. Dziś dowiesz się jak banki traktują dochody z tytułu umowy o dzieło oraz umowy zlecenie.
UMOWA ZLECENIE i UMOWA O DZIEŁO
Jeśli wykonujesz pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną, o kredyt hipoteczny możesz śmiało wnioskować. Twoja zdolność kredytowa zwykle będzie niższa od osoby pracującej o umowę o pracę zarabiającej tyle samo. Dzieje się tak za sprawą ponoszonych posztów uzyskania przychodów, a te mogę być na poziomie 20% lub 50%. Banki z regóły nie policzą w 100% dochodu wpływającego na konto, nie jest to więc dla Ciebie sytuacja komfortowa.
Okres zatrudnienia wymagany z reguły przez bank to 12 miesięcy. Ważny jest też by w momencie wnioskowania o kredyt, umowa była w realizacji i warto by obowiązywała 6 miesiecy do przodu. Nie zawsze jednak pracując na umowę cywilno-prawną, jesteś zatrudniony konkretnie u tego samego pracodawcy. Wtedy sytuacja jest gorsza gdyż pojedyńcze dochody przy jednostkowych umowach o dzieło to większe ryzyko dla banku, że kolejnego dochodu może nie być. W takim przypadku bardzo ważna jest historia i regularność twoich dochodów od różnych zleceniodawców.
Umowa zlecenie lub o dzieło mają wiele obostrzeń i banki podchodzą do takich umów bardzo indywidualnie, w tym przypadku więc, zamiast robić z tego wpisu tzw. “masło maślane”, pokażę Ci jak temat traktują niektóre banki.
Alior Bank wymaga umowy od minimum 12 miesięcy i uzyskania w tym okresie minimum 10 wpływów na konto. Jako jeden z niewielu banków weżmie do zdolności 100% netto Twoich dochodów. Średnią policzą z 12 miesiecy.
Bank Pocztowy wymaga uzyskiwania dochodów od 12 miesięcy i umowy na minimum 6 miesięcy do przodu. Średnia dochodu liczona jest z 6 miesięcy. W przypadku 50% kosztów uzyskania przychodów, bank honoruje 50% przychodu z PIT dla umów o dzieło i 80% przychodu dla umów zlecenie.
BGŻ BNP Paribas wymaga 12 miesięcznego okresu uzyskiwania dochodów i z takiego okresu średnią dochodu Ci policzy. Jeśli masz umowę łączoną z umową o pracę u tego samego pracodawcy, bank dopuszcza nawet 3‑miesięczny okres uzyskiwania dochodu.
BOŚ Bank nie weźmie w ogóle pod uwagę umowy o dzieło i zlecenie jeśli jest to Twój jedyny dochód. Policzy go dopiero jako dodatkowy i tylko w 50% tego co wpływa na rachunek ROR.
Citi Handlowy wymaga uzyskiwania dochodu minimum od 12 miesięcy, jeśli jednak potrzebujesz pożyczki hipotecznej taki dochód musisz mieć od 24 miesięcy. Bank wymaga wpływu dochodu minimum raz na kwartał. Średnia dochodu liczona jest z 12 miesięcy na podstawie kwot wpływających na rachunek ROR. W przypadku przeniesienia praw autorskich, czyli 50% kosztów uzyskania przychodów, bank przyjmie tylko 50% wpływów na rachunek.
Eurobank wymaga dochodu od 12 miesięcy i średnią dochodu wyliczy z takiego samego okresu. Bank przyjmuje 100% wpływów na rachunek. Jeżeli umowy nie mają charakteru jednoznacznie odnawialnego, bank wymaga aby termin ich zakończenia był wcześniejszy niż 6 miesięcy do przodu. W momencie uruchomienia kredytu, może od Ciebie wymagać przedłożenia aktualnej umowy cywilno-prawnej.
ING nie zaakceptuje takich umów jako głównego dochodu. Można próbować odstępstwa od tej reguły jedynie w przypadku gdy jest to dochód dodatkowy.
Mbank wymaga umów od 6 miesięcy z tym samym pracodawcą. Przyjęcie dochodu z innych umów możliwe jest jedynie w drodze odstępstwa. Bank policzy średnią w 100% z wpływów na rachunek, niezależnie od kosztów uzyskania przychodów i przekazania praw autorskich. W tym przypadku więc zdolność powinna wyjść bardzo korzystnie.
Millennium wymaga uzyskiwania dochodów od 12 miesięcy, a dochód policzy Ci z 6 ostatnich. Bank nie wymaga ciągłości umów i akceptuje przerwy między nimi dłuższe niż 30 dni. Łączny okres obowiązywania umów musi jednak wynosić minimum 9 miesięcy. Od dochodu bank zawsze odejmie rzeczywiste koszta i taką kwotę przyjmie do zdolności. W przypadku gdy z rocznego PIT wynika, że w roku ubiegłym i na dzień składania wniosku dochody są wyższe niż 30%, trzeba będzie wyjaśnić przyczyny różnicy by ten został zaakceptowany.
PEKAO S.A. wymaga uzyskiwania dochodu od 12 miesiecy. Taką średnią dochodu weźmie do zdolności pomniejszając go o koszty uzystania przychodu oraz podatek.
PEKAO BH wymaga uzyskiwania dochodów od 12 miesięcy i umowy na minimum 6 miesięcy do przodu, jeżeli te nie mają charakteru jednoznacznie odnawialnego. Dochód wyliczany jest jako średnia z wyciągu. W momencie uruchomienia kredytu, bank może od Ciebie wymagać przedłożenia aktualnej umowy cywilno-prawnej.
PKO BP wymaga uzyskiwania dochodów od 12 miesięcy. Bank zliczy średnią z 12 miesięcy, ale w przypadku przeniesienia praw autorskich, bank weźmie do zdolności tylko 40% dochodu netto. Gdy nie ma ich przeniesienia, będzie to trochę więcej, ale ciągle jedyne 65% dochodu netto.
Raiffeisen Polbank wymaga uzyskiwania dochodów od 6 miesięcy. Przyjmowany jest średni miesięczny dochód netto z zaświadczenia o zatrudnieniu, umów z rachunkami lub z zeznania podatkowego za poprzedni rok, w zależności od tego, która z wartości jest niższa. Dochód netto z PIT liczony jest jako 70% przychodu.
Santander wymaga 6 miesięcy uzyskiwania dochodów i średnią z tego okresu przyjmie do liczenia zdolności kredytowej. Twój PIT za zeszły rok będzie musiał jednak potwierdzić uzyskanie minimum 70% aktualnego dochodu. Jeśli tak się nie stanie, Twój dochód zostane zaniżony i sprowadzony do poziomu tego z PIT. A co jeśli nie masz PITa za zeszły rok z wykazanym dochodem netto? Wtedy w Santander tego dochoodu nie zaakceptują. Bank honoruje 100% wpływów na rachunek, w przypadku wyższych 50% kosztów uzyskania przychodu. Mogą być to różni zleceniodawcy, ale w takim przypadku potwierdzeniem w PIT nie może być inna forma dochodu niż ta, którą uzyskujesz teraz.
Sam widzisz więc, że w przypadku umów cywilno-prawnych “co karaj to obyczaj”, ciężko to zebrać w ogół i o ból głowy tutaj nie trudno :/
O CO WARTO ZADBAĆ PRZY UMOWACH CYWILNO-PRAWNYCH?
- Brak przerw między umowami, a jeśli się nie da, niech nie będą dłuższe niż 30 dni.
- Stabilność uzyskiwanych dochodów
- Progres miesięcznego dochodu (unikaj jego regresu)
- Regularne co miesięczne wpływy na konto
- Stali zleceniodawcy (im większy i stabilny podmiot, tym lepiej)
- Umowy obowiązujące 6 miesięcy do przodu w momencie składania wniosku