Każda osoba chcąca ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinna rozpoczać swoją drogę od zbadania zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa, w zależności od formy zatrudnienia może wyglądać różnie. Nie zawsze takie same dochody dadzą Ci możliwość wnioskowania o tak samo wysoki kredyt. Dziś dowiesz się jak banki traktują formę zatrudnienia na czas określony i nieokreślony.
UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY
Jest to forma zatrudnienia najlepiej traktowana przez banki, postrzegają je one jako stabilne. Czasem wystarczy, że przepracujesz 3 miesiące u obecnego pracodawcy by mieć pełną zdolność kredytową. Jeśli potwierdzisz ciągłość zatrudniania, znajdą się banki, które udzielą Ci kredytu nawet po jednym miesiącu zatrudnienia u obecnego pracodawcy. W takim przypadku jednak nigdy nie uzyskasz zdolności kredytowej z pełni Twojego dochodu. Banki z takiej umowy, liczą zwykle średnią z 3, 6 lub 12 miesięcy. Jeśli więc pracujesz 4 miesiące i zarabiasz 3000 netto, dla banku liczącego średnią z 6 miesięcy, zarabiasz 2000 netto. W takim przypadku gdy brakuje Ci zdolności, powinieneś skierować swoją uwagę w kierunku banków liczących średnią z 3 miesięcy. Jeśli bank przyjmuje średnią z 3 miesięcy, czasem takie dochody chce jednak potwierdzić PITem z roku poprzedniego, dobrze więc będzie jeśli to nie jest Twoja pierwsza praca.
UMOWA NA CZAS OKREŚLONY
Jest to forma zatrudnienia znacznie bardziej restrykcyjna niż umowa na czas nieokreślony. Bank uznaje ją za stabilną w zależności od długości Twojej umowy wstecz i w przód oraz od takich czynników jak fakt czy jest to Twoja pierwsza umowa u tego pracodawcy, czy kolejna. Średnią z umowy na czas określony banki zwykle policzą Ci z 6 lub 3 miesięcy. Co do kwestii trwania takiej umowy, zawsze bank będzie miał obawy, że Twoja umowa nie bedzie przedłużona, dlatego im na dłuższy czas umowa zawarta, tym lepiej dla Ciebie. Minimalny czas od rozpoczęcia takiej umowy to zwykle minimum 3 miesiące, a okres do wygaśnięcia nie jest krótszy niż 6 miesięcy w momencie składania wniosku. W przypadku takiej umowy banki mają jednak więcej swoich drobnych restrykcji, które wykluczą Twój dochód z liczenia zdolności.
PREMIE, PROWIZJE, NADGODZINY
Z uwzględnianiem premii przez banki bywa różnie. Głównie jest to związane z faktem czy premia ma charakter stały czy okazyjny. Jeśli są to premie regulaminowe bank przymje je i policzy zwykle proporcjonalnie do ich wypłat. Tak więc premię kwartalną podzieli na 3, półroczną na 6, a roczną czy tzw. trzynastkę przez 12. i takie właśnie części uwzględni dodatkowo w Twoim miesięcznym dochodzie. Premie uznaniowe może bank uwzględnić podobnie jak regulaminowe, ale będzie to uzależnione od faktu jak opiszą Ci je w zaświadczeniu i czy przy weryfikacji Twoich premii na wyciągach z konta, będzie ona opisana jako premia uznaniowa. Wszelkie nadgodziny czy dodatki, też jest szansa by bank wliczył do dochodu, ale muszą one być o charakterze stałym i istotne jest by zostały uwzględnione w zaświadczeniu od pracodawcy. W przypadku takich premii, dodatków czy nadgodzin ważna jest tez forma umowy. Umowy na czas nieokreślony, bank nie wymaga przedstawienia do analizy kredytowej. Umowę na czas określony do analizy poprosi, a wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że analityk może się do czegoś przyczepić.
W kolejnych wpisach zajmę się innymi formami zatrudnienia, umową zlecenie, umową o dzieło, działalnością gospodarczą etc.