Jeśli kupiłeś nieruchomość i posiłkowałeś się finansowaniem tego zakupu kredytem, zobowiązałeś się wobec banku, że ustanowisz na jego rzecz hipotekę. W związku z tym złożyłeś wniosek o ustanowienie hipoteki i zapłaciłeś za to. Nie zapomniałeś o tym na pewno bo podwyższenie raty z powodu ubezpieczenia pomostowego po prostu boli. Ale czy pamiętałeś o tym, że powinieneś jeszcze za to zapłacić podatek?
Podatek ten jest najczęściej zapominaną kwestią przez wielu kredytobiorców, a jak wiadomo, z Urzedem Skarbowym żartów nie ma. Otóż dla kredytów zabezpieczonych hipoteką ustanowioną na nieruchomości jest obowiązek uiszczenia podatku od czyności cywilno-prawnych od ustanowienia hipoteki. Wiąże się z tym faktem konieczność złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC‑3 i uiszczenia wraz z nią opłaty w kwocie 19 zł. Obowiązek powyższego zachodzi w terminie 14 dni od dnia podpisania oświadczenia o ustanowieniu hipoteki przez właściciela nieruchomości. Oświadczenie takie podpisujesz i składasz w sądzie w zależności od rodzaju przeprowadzanej transakcji, na rynku wtórnym lub pierwotnym:
Na rynku wtórnym złożenie wniosku o wpis hipoteki będzie będzie warunkiem uruchomienia kredytu, a data na oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki nie może być wcześniejsza niż data aktu notarialnego przenoszącego własność. Jeśli hipotekę ustanawiasz ze pośrednictwem notariusza, do umowy kredytowej otrzymasz oświadczenie, które będzie trzeba w jego ręce przekazać. W takiej sytuacji podatek od ustanowienia hipoteki odprowadzi za Ciebie notariusz i wtedy składać już deklaracji PCC‑3 nie musisz, jeżeli jednak hipotekę ustanawiasz sam, oświadczenie składasz ale po akcie notarialnym, ustalając wcześniej z notariuszem kiedy dostarczy do Sądu dokumenty związane z Twoją transakcją. W tej sytuacji musisz złożyć deklarację PCC‑3 w Urzędzie Skarbowym i zapłącić 19 zł.
Na rynku pierwotnym wypłata środków jest wcześniej, a akt notarialny dopiero po ich uruchomieniu w całości przez bank, najpierw więc nastąpi wypłata środków z kredytu, a dopiero potem przeniesienie własności i wpis hipoteki. W takiej sytuacji, umowa kredytowa będzie zawierała termin złożenia w sądzie wniosku o wpis hipoteki wraz z oświadczeniem o ustanowieniu hipoteki. W takim przypadku możesz również dokonać wpisu oraz uiszczenia podatku samodzielnie lub za pośrednictwem notariusza.
Bank nie rozlicza kredytobiorcy z obowiązku zapłacenia podatku od ustanowienia hipoteki jeśli więc o tym zapomnisz, z tej strony ponaglenia nie przyjdą.
Deklarację PCC‑3 należy również złożyć w przypadku, gdy hipoteka ustanawiana jest na innej nieruchomości niż cel kredytowania lub gdy w trakcie trwania umowy kredytowej następuje zmiana zabezpieczenia kredytu. W przypadku większej liczby właścicieli nieruchomości na każdego wypełniany jest oddzielny załącznik PCC-3A, jeśli właścicielem jest jedna osoba, składamy tylko deklarację PCC‑3.