Dnia 22 lipca 2017 w życie weszła nowa ustawa dotycząca kredytu mieszkaniowego. W tym krótkim wpisie wymienię Ci jakie wprowadza najważniejsze zmiany.
Oferta standardowa i oferta ze srzedażą wiazaną
Bank ma obowiązek posiadania w swojej ofercie kredytu hipotecznego bez dodatkowych produktów oraz ofertę gdzie będzie mógł dołączać inne produkty takie jak płatne konta, ubezpieczenia oraz inne niepotrzebne:) W rzeczywistości do tej pory było w zasadzie w wielu przypadkach bardzo podobnie, a oferty standardowe w bankach były często dla Klienta zwyczajnie nieopłacalne.
Decyzja negatywna
Do momentu wejścia ustawy bank nie miał ograniczonego czasu wydania decyzji oraz nie musiał sie z nich nikomu tłumaczyć. Zgodnie z ustawa bank teraz będzie musiał to zrobić.
Czas wydania decyzji ostatecznej
Co ważne, zgodnie z ustawą ma teraz 21 dni na wydnie ostatecznej decyzji w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego. Są tego plusy i minusy jednak. Jeśli wniosek będzie procesowany ale będziemy mieli w nim braki, proces zostanie zablokowany. Jeśli przykładowo nie od nas będzie zależało wydanie brakujących dokumentów w celu dalszego procesowania, a będzie to np jeden z urzędów na który nie mamy wpływu, bank nie poczeka dłużej i wyda decyzję negatywną. W takiej sytuacji proces będzie musiał zacząć się od nowa, a kredytobiorcę czeka kolejny raz wypisywanie wniosków i kompletowanie aktualnych dokumentów.
Formularz informacyjny
W momnecie składania wniosku, kredytobiorca otrzyma szczegółowy formularz, w którym zawarte będą szczegółowe informacje na temat tego kredytu takie jak np: dane banku czy pośrednika, koszta, warunki spłaty, generalnie wszystko co kredytobiorca powinien wiedzieć. Wszystkie parametry określone w formularzu są wiążące dla banku i Klienta, co oznacza, że oferta jaką otrzymał Klient nie może być przez bank w umowie kredytowej zmieniana, a decyzja będzie dotyczyła właśnie tych parametrów. KLient będzie jednak miał dalej możliwość uzyskanai lepszej oferty w procesie negocjacji.
Prowizja za wcześniejszą spłatę
Prowizja za wcześniejszą spłatę będzie wynosiła 3% i nie będzie mogła być wyższa niż roczna suma odsetek, którą klient by zapłacił od spłacanej kwoty. Prowizja za wcześniejszą spłatę bedzie mogła być pobierana teraz maksymalnie 3 lata co da dużo wieksze możliwości Klientom gdyż bezprowizyjnie będą mogli refinansować kredyt, czyli zamienić go na ten tańszy w innym banku. To według mnie najważniejsza i najbardziej korzystna zmiana w tej ustawie mimo iż większość kredytobiorców nigdy nie zastanawia się nad zmianą kredytu.
Kredyty hipoteczne tylko w banku i SKOK
Kredyt hipoteczny możę być udzielany tylko przez banki i SKOKi. Kredyty udzielane w innych instytucjach są więc nielegalne.
Pośrednik
W przypadku brania kredytu przy pomocy pośrednika, Klient będzie teraz wiedział o nim od samego początju duzo więcej. Wcześniej pośrednik był w asadzie anonimowy gdyż ze względu na bezpłatny charakter uslug dla Klienta, żadną ze stron nie obowiązywało jakiekolwiek podpisywanie umowy. Usługi nadal pozostają bezpłatne jednak, a umowa żadna konieczna nie jest.