Rejestr BIK — cichy zabójca?

Zwy­kle doty­ka­jąc temat kre­dy­tu czę­sto natra­fia­my na kwe­stię reje­stru BIK. Czym jest, do cze­go słu­ży i jak waż­ny jest w kon­tek­ście ewen­tu­al­ne­go ubie­ga­nia się o kredyt?

BIK logo

Rejestr BIK to takie archi­wum teczek na wie­lu z nas;), archi­wum pro­wa­dzo­ne przez Biu­ro Infor­ma­cji Kre­dy­to­wej. Jest to insty­tu­cja gro­ma­dzą­ca infor­ma­cję o klien­tach ban­ków oraz histo­rię ter­mi­no­wo­ści obsłu­gi pro­duk­tów z nimi zwią­za­nych. Do reje­stru BIK tra­fia­ją wszyst­kie oso­by, któ­re w prze­szło­ści korzy­sta­ły lub korzy­sta­ją obec­nie z kre­dy­tów ban­ko­wych ratal­nych, debe­tu na rachun­ku czy też kar­ty kre­dy­to­wej. Do reje­stru BIK tra­fia­ją rów­nież oso­by porę­cza­ją­ce innym kredyty.

Rejestr BIK to bar­dzo cen­ne źró­dło infor­ma­cji dla ban­ków. Kie­dy wnio­sku­je­cie o kre­dyt, dzię­ki nie­mu bank może spraw­dzić na ile jeste­ście rze­tel­nym klien­tem i pre­cy­zyj­nie co do mie­sią­ca okre­ślić spła­ty Wasze­go zobo­wią­za­nia. Jeśli jeste­ście klien­tem, któ­ry ma z tym cią­głe pro­ble­my, bank może potrak­to­wać Was jako oso­bę nie­wia­ry­god­ną i nie dać Wam kredytu.

Dane BIK aktu­ali­zo­wa­ne są raz w mie­sią­cu i jeśli wyra­zi­li­ście zgo­dę na prze­twa­rza­nie danych, rów­nież Wasze zamknię­te zobo­wią­za­nia będą widocz­ne w rapor­cie. Ter­mi­no­wo spła­ca­ne zobo­wią­za­nia bez pro­ble­mu moż­na z reje­stru wyka­so­wać wyco­fu­jąc taką zgo­dę, nie rób­cie jed­nak tego gdyż dzia­ła to jedy­nie na Waszą korzyść. Dane pozy­tyw­ne będą widocz­ne przez 5 lat. Przez taki sam okres Biu­ro Infor­ma­cji Kre­dy­to­wej prze­twa­rzać może dane o nega­tyw­nych wpi­sach, czy­li nie­ter­mi­no­wych spła­tach i war­to dodać, że może robić to bez Waszej zgo­dy. Sta­nie się tak w przy­pad­ku gdy spóź­ni­cie się ze spła­tą dłu­gu ponad 60 dni i od otrzy­ma­nia moni­tu z ban­ku upły­nie dni 30.

War­to pobrać sobie raport BIK szcze­gól­nie wte­dy gdy:

  • bra­li­ście kie­dyś kredyty,
  • kupo­wa­li­ście coś na raty,
  • otwie­ra­li­ście kar­ty kredytowe,
  • otwie­ra­li­ście bez­płat­ne kon­ta na któ­rych nie trzy­ma­li­ście pie­nię­dzy, któ­rych nie obsłu­gu­je­cie i nigdy nie zamknę­li­ście, a jed­no­cze­śnie zmie­nia­li­ście miej­sca pobytu,
  • macie jakie­kol­wiek wąt­pli­wo­ści co do histo­rii spłat,

Ponie­waż są róż­ne rodza­je rapor­tu, kon­kret­nie, nazy­wa się to Pro­fil Kre­dy­to­wy Plus i może­cie go pobrać tutaj. Kosz­to­wać Was to będzie 36 zł w peł­nej wer­sji. Może­cie też pobrać raport w okro­jo­nej wer­sji. Jak to zro­bić macie opi­sa­ne w moim innym wpi­sie “jak pobrać raport bik za dar­mo — krok po kro­ku”. Taki raport dostar­czy Wam wie­lu potrzeb­nych infor­ma­cji, któ­re przy­da­dzą się do uło­że­nia stra­te­gii w pro­ce­sie ubie­ga­nia się o kre­dyt, a Wasz ewen­tu­al­ny dorad­ca będzie mógł wcze­śniej z dużym praw­do­po­do­bień­stwem stwier­dzić czy jest sens w ogó­le tra­cić czas i skła­dać wnio­sek w kon­kret­nym ban­ku, a cza­sem takie ruchy będą zwy­czaj­nie dzia­łać na naszą niekorzyść.

W kolej­nych wpi­sach posta­ram się nie­co roz­sze­rzyć kwe­stię rapor­tu BIK jak rów­nież opi­sać nie­co w jaki spo­sób go czy­tać. Jeśli jed­nak macie swo­je­go dorad­cę, nie trać­cie na to cza­su, prze­ślij­cie mu go do ana­li­zy, w życiu wszak są cie­kaw­sze rze­czy do roboty;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen − three =