Zwykle dotykając temat kredytu często natrafiamy na kwestię rejestru BIK. Czym jest, do czego służy i jak ważny jest w kontekście ewentualnego ubiegania się o kredyt?
Rejestr BIK to takie archiwum teczek na wielu z nas;), archiwum prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja gromadząca informację o klientach banków oraz historię terminowości obsługi produktów z nimi związanych. Do rejestru BIK trafiają wszystkie osoby, które w przeszłości korzystały lub korzystają obecnie z kredytów bankowych ratalnych, debetu na rachunku czy też karty kredytowej. Do rejestru BIK trafiają również osoby poręczające innym kredyty.
Rejestr BIK to bardzo cenne źródło informacji dla banków. Kiedy wnioskujecie o kredyt, dzięki niemu bank może sprawdzić na ile jesteście rzetelnym klientem i precyzyjnie co do miesiąca określić spłaty Waszego zobowiązania. Jeśli jesteście klientem, który ma z tym ciągłe problemy, bank może potraktować Was jako osobę niewiarygodną i nie dać Wam kredytu.
Dane BIK aktualizowane są raz w miesiącu i jeśli wyraziliście zgodę na przetwarzanie danych, również Wasze zamknięte zobowiązania będą widoczne w raporcie. Terminowo spłacane zobowiązania bez problemu można z rejestru wykasować wycofując taką zgodę, nie róbcie jednak tego gdyż działa to jedynie na Waszą korzyść. Dane pozytywne będą widoczne przez 5 lat. Przez taki sam okres Biuro Informacji Kredytowej przetwarzać może dane o negatywnych wpisach, czyli nieterminowych spłatach i warto dodać, że może robić to bez Waszej zgody. Stanie się tak w przypadku gdy spóźnicie się ze spłatą długu ponad 60 dni i od otrzymania monitu z banku upłynie dni 30.
Warto pobrać sobie raport BIK szczególnie wtedy gdy:
- braliście kiedyś kredyty,
- kupowaliście coś na raty,
- otwieraliście karty kredytowe,
- otwieraliście bezpłatne konta na których nie trzymaliście pieniędzy, których nie obsługujecie i nigdy nie zamknęliście, a jednocześnie zmienialiście miejsca pobytu,
- macie jakiekolwiek wątpliwości co do historii spłat,
Ponieważ są różne rodzaje raportu, konkretnie, nazywa się to Profil Kredytowy Plus i możecie go pobrać tutaj. Kosztować Was to będzie 36 zł w pełnej wersji. Możecie też pobrać raport w okrojonej wersji. Jak to zrobić macie opisane w moim innym wpisie “jak pobrać raport bik za darmo — krok po kroku”. Taki raport dostarczy Wam wielu potrzebnych informacji, które przydadzą się do ułożenia strategii w procesie ubiegania się o kredyt, a Wasz ewentualny doradca będzie mógł wcześniej z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić czy jest sens w ogóle tracić czas i składać wniosek w konkretnym banku, a czasem takie ruchy będą zwyczajnie działać na naszą niekorzyść.
W kolejnych wpisach postaram się nieco rozszerzyć kwestię raportu BIK jak również opisać nieco w jaki sposób go czytać. Jeśli jednak macie swojego doradcę, nie traćcie na to czasu, prześlijcie mu go do analizy, w życiu wszak są ciekawsze rzeczy do roboty;)