Raport BIK cz.3 — jak zbudować dobrą ocenę punktową

We wpi­sach doty­czą­cych BIK poru­sza­łem już kwe­stie oce­ny punk­to­wej czy­li sco­rin­gu. Dobra oce­na punk­to­wa to bar­dzo waż­na rzecz w kon­tek­ście ubie­ga­nia się o kre­dyt, to oce­na naszej wia­ry­god­no­ści w oczach ban­ku. Dzię­ki tej wia­ry­god­no­ści nie tyl­ko dosta­nie­my kre­dyt, ale dzię­ki niej może­my mieć po pro­stu tań­szy kre­dyt. W wie­lu ban­kach spo­tka­cie się z ofer­tą uza­leż­nio­ną od Wasze­go sco­rin­gu, w przy­pad­ku kre­dy­tów gotów­ko­wych jest to zwy­kle nie­od­łącz­ny ele­ment w kon­tek­ście przy­go­to­wy­wa­nia ofer­ty. Czę­sto dzie­je się tak rów­nież przy kre­dy­tach hipo­tecz­nych, a te prze­cież liczo­ne są w set­kach tysię­cy zło­tych. Dzię­ki dobrej oce­nie możesz liczyć nawet na mar­żę 0,5 punk­tu pro­cen­to­we­go niż­szą. Jak to prze­kła­da się na wyso­kość raty w przy­pad­ku kon­kret­nych kwot kredytu?

budowa-scoring

 

Takie pie­nią­dze war­to zago­spo­da­ro­wać ina­czej niż odda­jąc do ban­ku, dla­te­go dziś zaj­mie­my się tym jak pomóc same­mu sobie i spra­wić by sco­ring był na odpo­wied­nio wyso­kim poziomie.

Co war­to robić by zbu­do­wać pozy­tyw­ną oce­nę punktową?

Żaden bank nie lubi ryzy­ka, ryzy­ko to czę­sto stra­ty, sła­ba histo­ria to Wasza zgu­ba, ale jeśli jej nie masz w ogó­le, czy poży­czył­byś takie­mu komuś swo­je pie­nią­dze? Pew­nie zasta­no­wił­byś się dwa razy, czyż nie tak? Bank też to zro­bi dla­te­go, lubi prze­tar­te szla­ki, zadbaj więc o to by pozo­stał po Tobie ślad. W tym celu:

- korzy­staj z kar­ty kre­dy­to­wej i spła­caj ją ter­mi­no­wo. Jeśli jej uży­wasz i spła­casz w ter­mi­nie, w ban­ku kosz­tów odset­ko­wych nie ponie­siesz, sam koszt jed­nak kar­ty nie zawsze jest dar­mo­wy i waha się prze­dzia­le  od 0 do 90 zł. za rok. Kart kre­dy­to­wych uży­waj z sen­sem i zadbaj o to by nie wyglą­da­ło na to, że nie radzisz sobie ze swo­imi finan­sa­mi. Mniej­sze kwo­ty trans­ak­cji i regu­lar­ne spła­ty, a nie rosną­ce zadłu­że­nie, to Twój cel.

- weź coś na raty w skle­pie, coś nie­dro­gie­go, agd, rtv, np. żelaz­ko na raty i spła­caj je ter­mi­no­wo. Naj­le­piej coś na „raty 0%”. Możesz spła­cać kil­ka mie­się­cy, potem spła­cić go przed cza­sem w cało­ści. Kosz­ty będą zerowe.

- korzy­staj z debe­tu w ROR i regu­lar­nie spła­caj, ale pamię­taj, bank liczy sobie odsetki

- korzy­staj z poży­czek na dowol­ny cel, to jed­nak zawsze kosz­tu­je więc uznaj to jako ostateczność

Nie zapo­mnij, że budo­wa­nie dobre­go sco­rin­gu  to  pro­ces dłu­go­trwa­ły, jego abso­lut­ne mini­mum możesz przyj­mo­wać na 3–6 mie­się­cy mądre­go korzy­sta­nia z pro­duk­tów finan­so­wych. Naj­le­piej jeśli będzie to  kil­ku­let­nia pozy­tyw­na histo­ria, wte­dy masz naj­więk­szą gwa­ran­cję, że Twój sco­ring będzie nie­mal wzor­co­wy, na pew­no 5‑gwiazdkowy.

6 odpowiedzi na “Raport BIK cz.3 — jak zbudować dobrą ocenę punktową

  1. Avatar Hanka pisze:

    Czy jest mozli­wosc prze­nie­sie­nia pozy­tyw­nej histo­rii kre­dy­to­wej kto­ra znaj­du­je sie w sek­cji sta­ty­stycz­nej? To sa kre­dy­ty z tego roku i poprzed­nie­go. Chy­ba po pro­stu nie wyra­zi­lam zgo­dy na prze­twa­rza­nie danych

    1. Krzysztof Krzysztof pisze:

      Dokład­nie tak. Pro­szę się zwró­cić do ban­ku i wyra­zić zgo­dę na prze­twa­rza­nie danych po wyga­śnię­ciu zobowiązania.

  2. Avatar Anna pisze:

    a czy jak robię kar­tą zaku­py w inter­ne­cie to też w BIK jest odzwier­cie­dlo­ne i popra­wia ocenę?

    1. Krzysztof Krzysztof pisze:

      jeśli płat­ność odby­wa się za pomo­cą kar­ty kre­dy­to­wej lub jeże­li pła­ci­my kar­tą debe­to­wą z moż­li­wo­ścią płat­no­ści inter­ne­to­wych, pozy­sku­jąc na tą ope­ra­cję środ­ki z debetu.

      1. Avatar Anna pisze:

        A jeśli mam wystar­cza­ją­co środ­ków na kon­cie i nie muszę z nie­go korzystać?

        1. Krzysztof Krzysztof pisze:

          sko­ro nie było żad­ne­go zadłu­że­nia, BIK cze­goś takie­go nie odnotuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 4 =